20 липня відзначається Державне свято України – День шахів

У Вінниці Міжнародний день шахів та Державне свято України – День шахів відзначають аж трьома турнірами

Починаючи з 1966 року, у всьому світі 20 липня відзначають Міжнародний день шахів. Це свято проводиться за рішенням ФІДЕ – Всесвітньої шахової федерації, що заснована у 1924 році. Віднині у цей день щорічно 20 липня відзначатимуть і День шахів України. Таке рішення ухвалила 1 листопада минулого року Верховна Рада. 

Свято шахів в Україні встановлене у зв'язку із вагомими досягненнями українських шахістів на міжнародному рівні та для привернення уваги суспільства, органів державної влади, громадськості до шахів як високоінтелектуального, доступного і наймасовішого виду спорту, забезпечення державної підтримки і розвитку шахів, примноження потенціалу та популяризації шахів серед молоді.

...Ми всі родом із СРСР, у якому національними приорітетними видами спорту вважалися футбол, хокей та... шахи. Так, я з дитинства пам'ятаю імена геніальних шахістів – Михайла Ботвинніка, Михайла Таля, Василя Смислова (усі чемпіони світу, до речі!), їх славетних попередників – Емануїла Ласкера, Капабланку, Альохіна, Макса Ейве! Про них складалися легенди, їхніми спортивними успіхами захоплювалися, а слава була не меншою за визнання Юрія Гагаріна та  Мерлін Монро. До світової історії шахів увійшли і такі видатні особистості як Віктор Корчной, Анатолій Карпов, Гарі Каспаров.

Звісно, сьогодні престижність шахової професії істотно підупала. Втім, українська школа шахів і нині засвідчує свою життєздатність успіхами наших майстрів стародавньої гри. Чоловіча  збірна України ставала чемпіоном світу у 2001 році, перемагала на 36-й шаховій Олімпіаді (2004 рік) та на 39-й (2010 рік). А жіноча команда на 38-й шаховій Олімпіаді посіла 2-е місце. Серед особистих досягнень українців слід пригадати, що у 2002 році вперше за всю історію світових шахів чемпіоном світу став український спортсмен Руслан Пономарьов, а віце-чемпіоном – Василь Іванчук. А Катерина Лагно виборола звання чемпіонки світу із бліц-гри у 2010 році. Нині 9 чоловіків з України входять до першої світової сотні, а серед жіночої топ-100 маємо українок!

Вінниччина за роки незалежності здобула авторитет одного з найбільш розвинених шахових регіонів держави. За рейтингом у юнацьких шахах наша область нині входить до першої п’ятірки у державі! Зростання почалося у 1993 році після побудови на вул.Театральній, 24 міського шахового-шашкового клубу і відкриття на його базі спеціалізованої спортшколи.

Шахово-шашкова ДЮСШ №6 виховала двох гросмейстерів. 30-річний Сергій Федорчук входив до рейтинг-листа кращих шахістів світу, виступав за національну збірну Україну, брав участь у Кубку світу, де поступився у плей-офф екс-претенденту на світову корону Олексію Широву (Іспанія) з рахунком 1:2. Нині Сергій Федорчук мешкає у передмісті Парижа (Франція), хоча зберігає українське громадянство і у рейтинг-листі продовжує представляти Вінницьку область.

Другим вінницьким гросмейстером є 15-річний Ілля Нижник, який ще нещодавно був наймолодшим гросом у світі, а нині є наймолодшим володарем найвищого шахового звання в Україні. Ілля Нижник стабільно входить до першої двадцятки рейтинг-листа найкращих юніорів світу (до 20 років).

Вінницька шахова школа виховала й чимало майстрів: національних, ФІДЕ, за листуванням, із розв’язання і складання шахових композицій. Нині серед вихованців МДЮСШ №6 не бракує зірочок, які добре себе проявили не лише на всеукраїнській, але й на міжнародній арені. Серед них 10-річна бронзова медалістка чемпіонату Європи серед дівчат Надя Шпанко, 10-річний чемпіон України Вітя Матвіїшен, 12-річні призери чемпіонатів України Іра Іщенко і Влад Лукіянчук.

Особливу роль у розвитку шахів на Вінниччині відіграє заслужений тренер України Микола Боднар. Він є міжнародним майстром ФІДЕ, директором МДЮСШ №6, президентом міської шахової федерації і виконавчим директором обласної федерації. У свій час Микола Миколайович тренував Сергія Федорчука і Іллю Нижника, а зараз опікується новими молодими талантами. Також Микола Боднар є редактором обласної газети «Вінницький шаховий альманах» і сайту «Вінниця шахова». Під його орудою  щороку у Вінниці проходить десятки змагань. Також обласна федерація допомагає розвитку шахів у районах. Недарма останніми роками регулярні відкриті шахові турніри почали організовувати у Тульчині, Жмеринці, Козятині, Вапнярці, Барі, Могилеві-Подільському, Липовці, Літині тощо.

Як святкуватимуть День шахів у Вінниці? Аж трьома змаганнями. 19, 20, 22 липня у МДЮСШ №6 відбудеться відкритий шаховий турнір для всіх бажаючих з обрахунком національного рейтингу. Початок – у четвер, 19 липня о 16.30 годині.  21 липня в ЦПКіВ ім. Горького відбудеться чемпіонат парку з блискавичної гри, присвячений Дню шахів. А 21 липня, о 17.00 на базі бібліотеки-філії №3 по вул.Порика пройде відкритий турнір для наймолодших шахістів.

Ярослав ШЛАПАК (УКРІНФОРМ)
Михайло ШАФІР (прес-аташе Федерації шахів Вінницької області)